O rasie

STAFFORDSHIRE BULL TERRIER

SŁYNIE Z WIELKIEJ MIŁOŚCI ODDANIA I PRZYWIĄZANIA DO CZŁOWIEKA

HISTORIA RASY  

STAFFORDSHIRE BULL TERRIER SIĘGA ok. XVIIw. I POWSTAŁA W WIELKIE BRYTANII. POCHODZI OD PSÓW NAZYWANYCH - half and half - CZYLI W POŁOWIE BULDOG W POŁOWIE TERRIER. PRZODKOWIE STAFFIKA ZACZYNALI SWOJA KARIERĘ NA RINGACH, W WALCE Z BYKAMI, BORSUKAMI WYDRAMI I NIEDŻWIEDZIAMI. PÓŻNIEJ BARDZO POPULARNE STAŁO SIE ZAGRYZANIE SZCZURÓW NA CZAS , ORAZ PSIE WALKI . TO STAFFIKOWI NALEŻY PRZYPISAĆ REKORD POKONANIA PONAD 1000 SZCZUROW W KILKA MINUT. TEN NIEWIELKI MOCARZ, O WIELKIEJ SILE I ODWADZE BARDZO WYTRWAŁY, ODPORNY I ZAWZIĘTY W WALCE MIAŁ LICZNE GRONO ZWOLENNIKÓW I CIESZYŁ SIĘ DUŻĄ POPULARNOŚCIĄ . W ROKU 1935 RASA STAFFORDSHIRE BULL TERRIER ZOSTAŁA OFICJALNIE UZNANA PRZEZ Cennel Club , A DZIĘKI TEMU, ŻE WIELKI MIŁOŚNIK I PROPAGATOR RASY - JOE MALLEN - UKOCHAŁ SOBIE TĄ RASĘ POJAWŁ SIĘ PIERWSZY W HISTORII CHAMPION STAFORDSHIRE BULL TERRIER - GENTELMAN JIM - FAKTY TE ZAOWOCOWAŁY TYM, ŻE PO DZIŚ DZIEŃ NA ULICACH WIELKIEJ BRYTANII MOŻNA SPOTKAĆ WIELU PRZEDSTAWICIELI TEJ RASY. ZYSKUJE TAKŻE CORAZ WIĘKSZĄ POPULARNOŚĆ I GRONO WIELBICIELI W NASZYM KRAJU.

W OBECNYCH CZASACH  CHARAKTER STAFFIKA WYKORZYSTYWANY JEST W INNYM KIERUNKU. JEST TYPOWYM PSEM RODZINNYM , PSEM "ZABAWKA" ,  TO PIES, KTÓRY KOCHA SWOJĄ LUDZKĄ RODZINĘ  , NIE JEST PSEM JEDNEGO WLAŚCICIELA LECZ PSEM CAŁEJ RODZINY, KTÓEJ JET CZŁONKIEM I POTRAFI DOSKONALE Z NIMI WSPOŁPRACOWAĆ DOSTOSOWUJAC SIE DO ICH TRYBU ZYCIA.  ZE WZGLĘDU NA SWOJĄ NIESPOŻYTĄ ENERGIĘ , ZWINNOŚĆ I TEMPERAMENT DOSKONALE SPRAWDZA SIE W EXTREMALNYCH PSICH SPORTACH JAKIMI SĄ np.: AGILIITY, WEIGHT PULLING , FLYBALL... JEGO MIŁOŚĆ DO WSZYSTKICH LUDZI Z DOSKONAŁYMI EFEKTAMI WYKORZYSTYWANA JEST W RATOWNICTWIE ORAZ DOGOTERAPII ( jeden z naszych staffikow HAPPY BIRTHDAY Diabelski Uśmiech posiada najwyższy stopień specjalizacji w dogoterapii) , A TAKŻE JEST SWIETNYM KOMPANEM PODCZAS DŁUGICH SPACERÓW, BIEGOW,  ORAZ W CZASIE RÓŻNORODNYCH ZABAW.

STAFFIK KOCHA DZIECI   I Z TEGO TEŻ POWODU W ANGLII NAZWANO GO " PSIĄ NIAŃKĄ " - MIMO SWEJ WIELIEJ SIŁY POTRAFI DOSKONALE, BARDZO DELIKATNIE BAWIĆ SIĘ I OPIEKOWAĆ DZIEĆMI I MÓGŁBY TO ROBIĆ GODZINAMI. GDY UZNA ŻE ZABAWA DOBIEGŁA KOŃCA PO PROSTU BĘDZIE SIĘ CHOWAŁ , UCIEKAŁ I MOŻEMY BYĆ PEWNI , ŻE NIEZAREAGUJE AGRESJĄ. MIMO TO ZABAWA PSA Z DZIECKIEM ZAWSZE POWINNA BYĆ NADZOROWANA PRZEZ DOROSŁYCH , A SAMODZIELNIE OPIEKOWAĆ SIĘ STFFIKIEM MOŻE DZIECKO POWYŻEJ 10 ROKU ŻYCIA - MAM TU NA MYŚLI SIŁĘ I ENERGICZNY CHARAKTER TEJ RASY Z KTÓRYM MŁODSZE DZIECKO MOŻE SOBIE NIE PORADZIĆ. NIE POZWALMY DZIECKU NA SZCZUCIE PSA ANI TEŻ AGRESYWNE ZABAWY, PONIWAŻ NIWECZY TO JEGO CHARAKTER I ZAZWYCAJ KOŃCZY SIĘ NIEPRZYJEMNYMI DLA NAS KONSEKWENCJMI.

PIELĘGNACJA STAFFIKA  NIE JEST PRACOCHŁONNA , ANI WYMAGAJĄCA . MA ON KRÓTKĄ SIERŚĆ , BEZ PODSZERSTKA , KTÓRA W NIEWIELKICH ILOŚCIACH LINIEJE 2 X DO ROKU. CZĘSTE KĄPIELE NIE SĄ WSKAZANE ( TYLKO W EXTREMALNYCH PRZYPADKACH ) , A NA CONDZIEŃ DO MYCIA WYSTARCZY WILGOTNA SZMATKA , KTÓRĄ CO PEWIEN CZAS PRZECIERAMY PSA. JEŻELI WYMAGA TEGO SYTUACJA CZYŚCIMY BRUDNE USZY I PRZYCINAMY PAZURY .

STAFFIKI ZDROWIEM  CIESZĄ SIĘ BARDZO DOBRYM . JEŻELI ZASTOSUJEMY SIĘ DO PRZESTRZEGANIA PODSTAWOWYCH ZASAD POSTĘPOWANA ZE STAFFIKIEM, TO NAPRAWDĘ BĘDZIMY BARDZO RZAKIMI GOŚĆMI W GABINETACH WETERYNARYJNYCH :

1. CHOROBĄ UJAWNIJĄCĄ SIĘ U STAFFODRDSHIRE BULL TERRIERA ZWŁASZCZA W WIEKU SZCZENIĘCYM JEST - NUŻYCA . BARDZO WAŻNĄ SPRAWĄ JEST TO , ŻE TENDENCJA DO UAKTYWNIENIA SIĘ TEJ CHOROBY, ORAZ SAMA CHOROBA U TEJ RASY JEST PRZEKAZYWANA GENETYCZNIE. Z TEGO TEŻ POWODU PAMIĘTAJMY O TYM DECYDUJĄC SIĘ NA SZCZENIAKA KUPOWAĆ GO TYLKO Z RENOMOWANYCH HODOWLI , KTÓRE PRZESTRZEGAJĄ ZASAD NIE KOLIGACENIA ZE SOBĄ PSÓW Z TĄ PRZYPADŁOŚCIĄ CO OCZYWIŚCIE DAJE EFEKT BARDZO MAŁEGO ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ CHOROBY , ORAZ TO , ŻE W W PRZYSZŁOŚCI NASZ PIES NIE BĘDZIE MIAŁ KŁOPOTÓW Z TĄ DOSĆ NIEPRZJEMNĄ I TRUDNĄ W LECZENIU CHOROBĄ. INACZEJ MA SIĘ SYTUACJA ZE SZCZENIĘTAMI NIEWIADOMEGO POCHODZENIA !!!???  ROWNIEZ NUZYCA UJAWNIA SIE NAWET U SZCZENIAT Z BARDZO DOBRYM POCHODZENIEM, ZWLASZCZA  U SZCZENIAT W OKRESIE TZW. PRZESILENIA ORGANIZMU , NAJCZESCIEJ W WIELKU 4-12 MIESIECY , ZWIAZANE JEST TO ZAZWYCZAJ ZE ZMIANA ZEBOW LUB CIECZKA U SUCZKI , JEST TO ROWNIEZ OKRES SILNEGO WZROSTU I ROZWOJU STAD TEZ TEN OKRES ŻYCIA U STAFFIKA JEST  NEWRALGICZNY.

2. L-2-HGA - JEST TO CHOROBA GENETYCZNA , WYSTĘPUJĄCA TYLKO U RASY SBT. JEJ PODŁŻE JEST NEUROLOGICZNE. ZAZWYCZAJ CHORUJĄ NA NIĄ PSY POWYŻEJ 6 MIESIĄCA ŻYCIA . CHOROBA JEST ŚMIERTELNA. ABY UNIKNĄĆ ZACHOROWANIA SZCZENIAKA , NALŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ , CZY CHOCIAŻ JEDNO Z RODZICÓW JEST PRZEBADNE ( Z WYNIKIEM POZYTYWNYM L-2-HGA- CZYSTY / CLEAR ) NA OWĄ CHOROBĘ. JEDYNIE ONO DAJE NAM GWARANCJE , ŻE SZCZENIAK KTÓREGO NABĘDZIEMY BĘDZIE ZDROWY. W TEJ CHWILI BADANIA GENETYCZNE NA TO SCHORZENIE WYKONUJE TYLKO KILKA WYSPECJLIZOWNYCH INSTYTUTÓW . PROSZĘ NIE DAĆ ZWIESC SIĘ ZAPEWNENIOM ŻE TA CHOROBA NIE WYSTĘPUJE PONIEWAZ BADANIA I STATYSTYKI WYKAZAŁY JAK WIELU JEST NOSICIELI !

3. LATEM - NIE NARAŻAJMY PSA NA BEZPOŚREDNIE SŁOŃCE W UPAŁY - PONIEWAŻ MOŻE SIĘ TO SKOŃCZYĆ UDAREM - ZE WZGLĘDU NA SPECYFICZNĄ, DOSC KROTKA BUDOWĘ UKŁADU ODDECHOWEGO STAFFIKA.

4. ZIMĄ - STAFIK NA SPACERZE POWINIEN BYĆ W CIĄGŁYM RUCHU , ZE WZGLĘDU NA SZYBKĄ UTRATĘ CIEPŁA ( BRAK PODSZERSTKA ). DUŻE WYCHŁODZENIE CZESTO KOŃCZY SIĘ PRZEZIĘBIENIEM , LUB ZAPLENIEMM PĘCHERZA.

5. PAMIETAJMY ABY WODA DO PICIA NIGDY NIE BYŁA LODOWATO - ZIMNA, NAJLEPIEJ O TEMPERATURZE POKOJOWEJ , I NIE POZWÓLMY PSU ZJADAĆ ZIMĄ ŚNIGU,  PONIEWAŻ MOŻE TO SPOWODOWAĆ CHOROBY GARDŁA.

ŻYWIENIE STAFFIKA  RÓWNIEŻ NIE JEST CZASOCHŁONNE , ANI PRACOCHŁONNE , NIE SKŁANIA NAS TAKŻE DO STOSOWANIA SPECSPJECAJALNYCH DIET. POLECAM STOSOWANIE SPRAWDZONYCH GOTOWYCH KARM RENOMOWNYCH FIRM , A DLA AMBITNYCH SAMDZILNE PRZYGOTOWYWANIE POSIŁKÓW MIĘSNO-WARZYWNYCH BARF.

REASUMUJĄC  STAFFORDSHIRE BULL TERRIER TO PIES PRZEDE WSZYSTKIM RODZINY. BARDZO LATWY DO SAMODZIELNEGO ULOZENIA, NIE WYMAGA SPECJALNYCH SZKOLEN.  BARDZO AKTYWNY WIĘC OSOBY LUBIĄCE PROWADZIC AKTYWNY TRYB ŻYCIA BĘDA MIAŁY Z NIEGO WSPANIAŁEGO TOWARZYSZA. NALEŻY PAMIĘTĆ O ODPOWIEDZIALNYM PROWADZENIU STAFIKA JUZ OD NAJMŁODSZYCH LAT PAMIĘTAJĄC O JEGO NIECHLUBNEJ PRZESZŁOŚCI. NIE JEST CHOROWITY ANI TEŻ SPECJALNIE WYMAGAJACY ZARÓWNO POD WZGLĘDEM ŻYWIENIOWYM JAK I PIELĘGNACYJNYM. MOŻNA GO POLECIĆ OSOBOM ZAMIESZKUJĄCYM ZARÓWNO NIEWIELKIE MIESZKNIE W BLOKU JAK I DOM Z OGRODEM.

PRAWDA CZY MIT ???

ODPOWIEDZI NAJCZESCIEJ ZADAWANE PRZEZ PANSTWA  PYTANIA :

CZY NASZE PSY MAJĄ RODOWÓD :   Posiadamy tylko i wyłacznie psy z rodowodem najstarszej, od 85 lat istniejącej w Polsce organizacji kynologicznej o nazwie Zwiazk Kynologiczny w Polsce ( ZKwP) , która jest jako jedyna w naszym kraju członkiem miedzynarodowej organizacji kynologicznej o nazwie Feeration Cynologique Internationale (FCI) siedziba Bruksela.

CZY BIALY LUB BLEKITNY STAFFIK JEST ALERGIKIEM:   Nie ! Kazdy pies tej rasy jest podatny na choroby zwiazane z wszelakimi chorobami skory , nie jest to zwiazane bezpośrednio z kolorem psa .  Alergie u psow najczesciej sa zwiazane z bardzo w tej chwili zanieczyszczonym otoczeniem w jakim dany pies sie znajduje, lub na tle pokarmowym, związane z uzywaniem nieodpowiednich ( tanich) karm i przysmaków.

DLACZEGO NIE KUPOWAC SZCZENIAKA ZE SKOJARZENIA BLEKITNY+BLEKITNY :  kolor blekitny (pusty rozcieńczony włos)  jest bardzo trudny w hodowli , ujawnia sie przy skojarzeniu ze soba tylko psow ktore maja w najblizszych pokoleniach ten kolor , lub kojarzenia ze soba dwoch psow o tym kolorze.  Stad tez wielu hodowcow malo wglebiajacych sie w genetyke koloru jak rowniez w idace za tym faktem choroby skorne nie wie, ze kojarzenie dwoch blekitnych psow niesie chorobe zwana Alopesja (choroba smiertelna ) , lub zwiazane jest z wystepowaniem wielu schorzen skornych , ktore dokuczaja zarowno psu jak i wlascicielom przez cale życie psa . Mozna smialo zauwazyc iz szczenieta i psy pochodzace z takiego skojarzenia czesto maja kolor srebrzysty, rowniez maja bardzo malo siersci ( przelysienia), juz od szczenięcia pojawiają sie u nich problemy ze skórą. Psy te są oslabione, ich uklad immunologiczny jest mocno upośledzony. 

CZY STAFFIK BEDZIE PILNOWAŁ: Są staffiki , które będą szczekały na obcego odstraszając , również sam wygląd tej rasy jest dla wielu nieprzyjemny i nie ma ochoty na jakikolwiek z nim kontakt. Lecz to wszystko ! Gdy do domu przyjdzie złodziej, staffik niezmiernie ucieszy sie ze ktoś go odwiedził ;)

CZY STAFIK MOŻE BYĆ TRZYMANY W OGRODZIE (NA PODWÓKU) : Nie jest to pies stróżujący, wiec pożytku z niego na podwórku zbyt dużego nie bedziemy mieli. Jest psem nie posiadającym podszerstka, więc pozostawienie go na dłuższy czas na zewnątrz wymaga temperatury powietrza od 10°C w zwyż, lecz należy rownież zwrócić uwage że jest to rasa która łatwo sie przegrzewa , więc silne upały również źle znosi. Stafik również bardzo nie lubi deszczu . Jaki z tego wniosek , stafik najlepiej czuje sie w domu lub mieszkaniu i wychodzić na długie intensywne spacery ze swoim właścicielem.

CZY STAFFIKA MOŻNA SZKOLIĆ W KIERUNKU OBRONY (PO) : Nie jestem zwolennikiem szkolenia staffika w kierunku obrony, poniewaz zaburza to jego pierwotne przeznaczenie, czyli psa do granic mozliwości kochającego człowieka.  Szkolenie go w tym kierunku bywa również trudne . Tak wiec proponuję tą formę sportu z psem tylko osobom z dużym doświadczeniem , jak rownież solidny dobór osoby która podejmie sie tresury stafika w tej  psiej dyscyplinie.

PSIA TV - KILKA SŁÓW O RASIE - kliknij

Wszystkim właścicielom staffików życzę czerpania jak największej przyjemności z przebywania z tą wspaniałą , jedyną w swoim rodzaju , wiecznie uśmiechnętą rasą .

Justyna Olejarczyk 11.09.2004'