About breed

STAFFORDSHIRE BULL TERRIER

SŁYNIE Z WIELKIEJ MIŁOŚCI ODDANIA I PRZYWIĄZANIA DO CZŁOWIEKA

WZORZEC RASY FCI nr.76

HISTORIA RASY STAFFORDSHIRE BULL TERRIER SIĘGA ok. XVIIw. I POWSTAŁA W WIELKIE BRYTANII. POCHODZI OD PSÓW NAZYWANYCH - half and half - CZYLI W POŁOWIE BULDOG W POŁOWIE TERRIER. PRZODKOWIE STAFFIKA ZACZYNALI SWOJA KARIERĘ NA RINGACH, W WALCE Z BYKAMI, BORSUKAMI WYDRAMI I NIEDŻWIEDZIAMI. PÓŻNIEJ BARDZO POPULARNE STAŁO SIE ZAGRYZANIE SZCZURÓW NA CZAS , ORAZ PSIE WALKI . TO STAFFIKOWI NALEŻY PRZYPISAĆ REKORD POKONANIA PONAD 1000 SZCZUROW W KILKA MINUT. TEN NIEWIELKI MOCARZ, O WIELKIEJ SILE I ODWADZE BARDZO WYTRWAŁY, ODPORNY I ZAWZIĘTY W WALCE MIAŁ LICZNE GRONO ZWOLENNIKÓW I CIESZYŁ SIĘ DUŻĄ POPULARNOŚCIĄ . W ROKU 1935 RASA STAFFORDSHIRE BULL TERRIER ZOSTAŁA OFICJALNIE UZNANA PRZEZ Cennel Club , A DZIĘKI TEMU, ŻE WIELKI MIŁOŚNIK I PROPAGATOR RASY - JOE MALLEN - UKOCHAŁ SOBIE TĄ RASĘ POJAWŁ SIĘ PIERWSZY W HISTORII CHAMPION STAFORDSHIRE BULL TERRIER - GENTELMAN JIM - FAKTY TE ZAOWOCOWAŁY TYM, ŻE PO DZIŚ DZIEŃ NA ULICACH WIELKIEJ BRYTANII MOŻNA SPOTKAĆ WIELU PRZEDSTAWICIELI TEJ RASY. ZYSKUJE TAKŻE CORAZ WIĘKSZĄ POPULARNOŚĆ I GRONO WIELBICIELI W NASZYM KRAJU.

W OBECNYCH CZASACH CHARAKTER STAFFIKA WYKORZYSTYWANY JEST W INNYM KIERUNKU. TO PIES, KTÓRY KOCHA WŁASCICIELA I POTRAFI DOSKONALE Z NIM WSPOŁPRACOWAĆ. ZE WZGLĘDU NA SWOJĄ NIESPOŻYTĄ ENERGIĘ , ZWINNOŚĆ I TEMPERAMENT DOSKONALE SPRAWDZA SIE W EXTREMALNYCH PSICH SPORTACH JAKIMI SĄ np.: AGILIITY, WEIGHT PULLING , FLYBALL... A TAKŻE PODCZAS DŁUGICH SPACERÓW, ORAZ W CZASIE RÓŻNORODNYCH ZABAW.

STAFFIK KOCHA DZIECI - I Z TEGO TEŻ POWODU W ANGLII NAZWANO GO " PSIĄ NIAŃKĄ " - MIMO SWEJ WIELIEJ SIŁY POTRAFI DOSKONALE I BARDZO DELIKATNIE BAWIĆ SIĘ I OPIEKOWAĆ DZIEĆMI I MÓGŁBY TO ROBIĆ GODZINAMI. GDY UZNA ŻE ZABAWA DOBIEGŁA KOŃCA PO PROSTU BĘDZIE SIĘ CHOWAŁ , UCIEKAŁ I MOŻEMY BYĆ PEWNI , ŻE NIEZAREAGUJE AGRESJĄ. MIMO TO ZABAWA PSA Z DZIECKIEM ZAWSZE POWINNA BYĆ NADZOROWANA PRZEZ DOROSŁYCH , A SAMODZIELNIE OPIEKOWAĆ SIĘ STFFIKIEM MOŻE DZIECKO POWYŻEJ 10 ROKU ŻYCIA - MAM TU NA MYŚLI SIŁĘ I ENERGICZNY CHARAKTER TEJ RASY Z KTÓRYM MŁODSZE DZIECKO MOŻE SOBIE NIE PORADZIĆ. NIE POZWALMY DZIECKU NA SZCZUCIE PSA ANI TEŻ AGRESYWNE ZABAWY, PONIWAŻ NIWECZY TO JEGO CHARAKTER I ZAZWYCAJ KOŃCZY SIĘ NIEPRZYJEMNYMI DLA NAS KONSEKWENCJMI.

PIELĘGNACJA STAFFIKA NIE JEST PRACOCHŁONNA , ANI WYMAGAJĄCA . MA ON KRÓTKĄ SIERŚĆ , BEZ PODSZERSTKA , KTÓRA W NIEWIELKICH ILOŚCIACH LINIEJE 2 X DO ROKU. CZĘSTE KĄPIELE NIE SĄ WSKAZANE ( TYLKO W EXTREMALNYCH PRZYPADKACH ) , A DO MYCIA WYSTARCZY WILGOTNA SZMATKA , KTÓRĄ CO PEWIEN CZAS PRZECIERAMY PSA. JEŻELI WYMAGA TEGO SYTUACJA CZYŚCIMY BRUDNE USZY I PRZYCINAMY PAZURY .

ZDROWIEM CIESZĄ SIĘ BARDZO DOBRYM . JEŻELI ZASTOSUJEMY SIĘ DO PRZESTRZEGANIA PODSTAWOWYCH ZASAD POSTĘPOWANA ZE STAFFIKIEM, TO NAPRAWDĘ BĘDZIMY BARDZO RZAKIMI GOŚĆMI W GABINETACH WETERYNARYJNYCH : 1. CHOROBĄ UJAWNIJĄCĄ SIĘ U STAFFODRDSHIRE BULL TERRIERA ZWŁASZCZA W WIEKU SZCZENIĘCYM JEST - NUŻYCA . BARDZO WAŻNĄ SPRAWĄ JEST TO , ŻE TENDENCJA DO UAKTYWNIENIA SIĘ CHOROBY, ORAZ SAMA CHOROBA U TEJ RASY JEST PRZEKAZYWANA GENETYCZNIE. Z TEGO TEŻ POWODU PAMIĘTAJMY O TYM DECYDUJĄC SIĘ NA SZCZENIAKA KUPOWAĆ GO TYLKO Z RENOMOWANYCH HODOWLI , KTÓRE PRZESTRZEGAJĄ ZASAD NIE KOLIGACENIA ZE SOBĄ PSÓW Z TĄ PRZYPADŁOŚCIĄ CO OCZYWIŚCIE DAJE EFEKT BARDZO MAŁEGO ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ CHOROBY , ORAZ TO , ŻE W W PRZYSZŁOŚCI NASZ PIES NIE BĘDZIE MIAŁ KŁOPOTÓW Z TĄ DOSĆ NIEPRZJEMNĄ I TRUDNĄ W LECZENIU CHOROBĄ. INACZEJ MA SIĘ SYTUACJA ZE SZCZENIĘTAMI NIEWIADOMEGO POCHODZENIA !!!??? 2. L-2-HGA - JEST TO CHOROBA GENETYCZNA , WYSTĘPUJĄCA TYLKO U RASY SBT. JEJ PODŁŻE JEST NEUROLOGICZNE. ZAZWYCZAJ CHORUJĄ NA NIĄ PSY POWYŻEJ 6 MIESIĄCA ŻYCIA . CHOROBA JEST ŚMIERTELNA. ABY UNIKNĄĆ ZACHOROWANIA SZCZENIAKA , NALŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ , CZY CHOCIAŻ JEDNO Z RODZICÓW JEST PRZEBADNE ( Z WYNIKIEM POZYTYWNYM L-2-HGA- CZYSTY / CLEAR ) NA OWĄ CHOROBĘ. JEDYNIE ONO DAJE NAM GWARANCJE , ŻE SZCZENIAK KTÓREGO NABĘDZIEMY BĘDZIE ZDROWY. W TEJ CHWILI BADANIA GENETYCZNE NA TO SCHORZENIE WYKONUJE TYLKO KILKA WYSPECJLIZOWNYCH INSTYTUTÓW . PROSZĘ NIE DAĆ ZWIESC SIĘ ZAPEWNENIOM ŻE TA CHOROBA NIE WYSTĘPUJE PONIEWAZ BADANIA I STATYSTYKI WYKAZAŁY JAK WIELU JEST NOSICIELI ! 3. LATEM - NIE NARAŻAJMY PSA NA BEZPOŚREDNIE SŁOŃCE W UPAŁY - PONIEWAŻ MOŻE SIĘ TO SKOŃCZYĆ UDAREM - ZE WZGLĘDU NA SPECYFICZNĄ BUDOWĘ UKŁADU ODDECHOWEGO STAFFIKA. 4. ZIMĄ - STAFIK NA SPACERZE POWINIEN BYĆ W CIĄGŁYM RUCHU , ZE WZGLĘDU NA SZYBKĄ UTRATĘ CIEPŁA ( BRAK PODSZERSTKA ). DUŻE WYCHŁODZENIE CZESTO KOŃCZY SIĘ PRZEZIĘBIENIEM , LUB ZAPLENIEMM PĘCHERZA. 5. PAMIETAJMY ABY WODA DO PICIA NIGDY NIE BYŁA LODOWATO - ZIMNA, NAJLEPIEJ O TEMPERATURZE POKOJOWEJ , I NIE POZWÓLMY PSU ZJADAĆ ZIMĄ ŚNIGU . PONIEWAŻ MOŻE TO SPOWODOWAĆ CHOROBY GARDŁA.

ŻYWIENIE STAFFIKA RÓWNIEŻ NIE JEST CZASOCHŁONNE , ANI PRACOCHŁONNE , NIE SKŁANIA NAS TAKŻE DO STOSOWANIA SPECSPJECAJALNYCH DIET. POLECAM STOSOWANIE SPRAWDZONYCH GOTOWYCH KARM RENOMOWNYCH FIRM , A DLA AMBITNYCH SAMDZILNE PRZYGOTOWYWANIE POSIŁKÓW MIĘSNO-WARZYWNYCH. STAFIK NIE JEST RASĄ SKŁONNĄ DO ZACHROWAŃ NA ALERGIE SKÓRNE NA TLE POKARMOWYM .REASUMUJĄC STAFFORDSHIRE BULL TERRIER TO PIES PRZEDE WSZYSTKIM RODZINY. OSOBY LUBIĄCE PROWADZIC AKTYWNY TRYB ŻYCIA BĘDA MIAŁY Z NIEGO WSPANIAŁEGO TOWARZYSZA. NALEŻY PAMIĘTĆ O ODPOWIEDZIALNYM PROWADZENIU STAFIKA JUZ OD NAJMŁODSZYCH LAT PAMIĘTAJĄC O JEGO NIECHLUBNEJ PRZESZŁOŚCI. NIE JEST CHOROWITY ANI TEŻ SPECJALNIE WYMAGAJACY ZARÓWNO POD WZGLĘDEM ŻYWIENIOWYM JAK I PIELĘGNACYJNYM. MOŻN GO POLCIĆ OSOBOM ZAMIESZKUJĄCYM ZARÓWNO NIEWIELKIE MIESZKNIE W BLOKU JAK I DOM Z OGRODEM.

PSIA TV - KILKA SŁÓW O RASIE - kliknij

Wszystkim właścicielom staffików życzę czerpania jak największej przyjemności z przebywania z tą wspaniałą , jedyną w swoim rodzaju , wicznie uśmiechnętą rasą . Justyna Olejarczyk 11.09.2004'