O rasie

MASTIF TYBETAŃSKI - PIES PACHNĄCY WIATREM

HISTORIA RASY - MASTIF TYBETAŃSKI TO PIES POCHODZĄCY Z REJONÓW TYBETU . JEGO PIERWOTNA NAZWA TO " DO KHY I"  W TŁUMACZENIU - pies trzymany na uwięzi . JEST RASĄ PIERWOTNĄ Z KTÓREJ POWSTAŁO WIELE RAS PSÓW TYPU MASTIF, W SWOJEJ HISTORI OPISYWANĄ JAKO PIES TYPOWO STRÓŻUJĄCY DOMOSTW , DOBYTKU , ORAZ POZOSTAJĄCYCH W JEGO OBSZARZE INNYCH ZWIERZĄT , CECHUJĄCY SIE WIEKSZĄ AKTYWNOŚCIĄ W NOCY. RASA JESZCZE KILKA LAT TEMU MAŁO POPULARNA W NASZYM KRAJU I EUROPIE W TEJ CHWILI LICZY ZDOBYWA CORAZ WIEKSZĄ POPULARNOŚC ZE WZGLĘDU NA BARDZO POZYTYWNE CECHY CHARAKTERU,  IMPONUJĄCY WYGLĄD, ORAZ ZNAKOMITE ZDROWIE.

W OBECNYCH CZASACH  MASTIF TYBETAŃSKI TO PIES KTÓREGO CECHY CHARAKTERU ORAZ JEGO UŻYTKOWOŚĆ NIE ZOSTAŁA ZDOMINOWANA PRZEZ FANABERIE LUDZKIE . TO PIES CECHUJĄCY SIĘ WYBITNYM INSTYNKTEM DO STRÓŻOWANIA POWIERZONEGO MU DOMOSTWA ORAZ POZOSTAJĄCYM W JEGO OBSZARZE INNYCH ZWIERZĄT ORAZ DOMOWNIKÓW. JEST TO PIES TYPOWO STADNY , KTÓRY W SWOJEJ SWORZE SAM WYZNACZA SOBIE HIERARCHIE.  SPECYFICZNĄ CECHĄ RASY POZOSTAŁA JEGO WZMOŻONA AKTYEWNOŚĆ NOCNA, OD GODZIN WIECZORNYCH POZOSTAJE W ZMOŻONEJ CZUJNOŚCI , NATOMIAST DNIEM JEGO AKTYWNOŚC SPADA, CHODZ W POTRZEBIE NIGDY NIE JEST OBOJĘTNYM ! Z POZORU PIES WYDAJE SIĘ BYĆ ZE WZGLĘDU NA SWOJE POTEŻNE GABARYTY OCIEŻAŁY , LECZ JEST TO BARDZO MYLĄCE , PONIEWAŻ W PRZYPADKU POJAWIENIA SIĘ NA PILNOWANYM PRZEZ NIEGO TERENIE INTRUZA , POTRAFI W KILKA SUSÓW BYĆ PRZY FURTCE I NIEZWYKLE DYNAMICZNIE O TYM OZNAJMIAĆ. MASTIF TYBETAŃSKI CHRONI CAŁY POWIERZONY MU TEREN , MOŻNA ZAUWAŻYĆ NA NIM ŚCIEŻKI KTÓRYMI STALE CHODZI ABY ŻADNEGO ZAKĄTKA NIE POMINĄĆ. 

PIELĘGNACJA MASTIFA TYBETAŃSKIEGO  - JEST TO PIES O DŁUGIM , OBFITYM WŁOSIE TWORZĄCYM CHARAKTERYSTYCZNĄ KRYZĘ W OKÓŁ SZYI I NA KARKU TYPOWĄ DLA TEJ RASY TZW. LWIĄ GRZYWĘ.  PODSZERSTKIEM PORASTA W OKRESIE JESIENNYM , ABY PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZIMY, W TYM CZASIE MASTIF TYBETAŃSKI POZOSTAJE W SWOJEJ NAJWIĘKSZEJ KRASIE , PODSZERSTEK CHRONI TYBETANA PRZED MROZAMI , NAWET WIELKIMI , ORAZ ŚNIEGIEM , CZY DESZCZEM , WŁOS WIERZCHNI ORAZ GRUBY PODSZERSTEK STANOWI WIELKĄ BARIERĘ PRZED PRZEDOSTANIEM SIĘ DO SKÓRY JAKICHKOLWIEK OPADÓW ATMOSFERYCZNYCH.  W TYM OKRESIE WYMAGA CZESANIA , CHOCIAŻ NIE CZĘSTEGO ZE WZGLĘDU NA TO IŻ JEST TO PIES TZW.   "SAMOCZYSZCZĄCY SIĘ" .  WIĄSNĄ PODSZERSTEK JEST ZRZUCANY , W TYM CZASIE 2-3 KROTNIE NALEŻY TYBETANA WYCZESAĆ ABY NIE ŚMIECIŁ SIERSCIĄ I NIE BYŁO MU ZBYT GORĄCO W LETNIE UPAŁY,  KTÓRE ROWNIEŻ ZNOSI ZNAKOMICIE. BARDZO CHARAKTERYSTYCZNĄ CECHĄ RASY JEST TO, IŻ SIERŚĆ TYBETANA NIE WYDZIELA TYPOWEGO DLA INNYCH RAS PSÓW O TAK DŁUGIM WŁOSIE TŁUSZCZU OCHRONNEGO O NIEPRZYJEMNYM ZAPACHU , STĄD TEŻ JEST ON PRZEZ NAS NAZWANY "PSEM PACHNĄCYM WIATREM "  CO BARDZO ISTOTNE DLA OSOB Z PROBLEMAMI ALERGICZNYMI CECHA TA POWODUJE IŻ JEST ON PSEM HYPOALERGICZNYM !  

ZDROWIE - MASTIF TYBETAŃSKI CIESZY SIĘ ZNAKOMITYM ZDROWIEM. JEGO POCHODZENIE Z TERENOW O BARDZO ZMIENNYM KLIMACIE W PRZEWADZE MROZÓW SPRAWDZA SIĘ W NASZYM KRAJU ZNAKOMICIE.  JEST BARDZO RZADKIM BYWALCEM GABINETÓW WETERYNARYJNYCH. R&´WNIEŻ TEJ RASY NIE OBEJMUJE OBOWIĄZEK WYKONYWANIA BADAŃ W KIERUNKU DYSPLAZJI STAWÓW BIODROWYCH CZY ŁOKCIOWYCH PONIEWAŻ TE PROBLEMY NIE SĄ TYPOWE DLA RASY. DO OBOWIĄZKUW WŁASCICELA POZOSTAJE ZAPEWNIENIE MU NALEŻYTEJ, WYSOKIEJ JAKOŚCI KARMY GOTOWEJ , LUB PRZYGOTOWANEJ SAMODZIELNIE TYPU BARF  , ORAZ CZYSZCZENIE USZU. 

STOSUNEK DO DOMOWNIKÓW - TYBETAN TO PIES WIERNY, KTÓRY TAKIM SAMYM UCZUCIEM OBDARZA CAŁĄ LYUDZKĄ RODZINĘ ,  BARDZO  PRZYJACIELSKI.  W STOSUNKU DO DOMOWNIKÓW NIE PRZEJAWIA CIENIA AGRESJI , DOSKONAŁY KOMPAN DLA ZABAW Z DZIEĆMI JEDNAK TYLKO WTEDY GDY MA NA TO OCHOTĘ , ZE WZGLĘDU NA SWÓJ CHARAKTER PSA MYSLĄCEGO SAMODZIELNIE . TA CECHA CHARAKTERU NIE PREDYSPONUJE GO  DO SPECJALNYCH PSICH SZKOLEŃ , CHOCIAŻ ZAWSZE POMOGĄ ONE W NAWIĄZANIU Z NIM JESZCZE BLIŻSZEJ WIĘZI.  TO PIES SAMODZIELNY, SAM LUBI WYZNACZAĆ SOBIE ZADANIA A JEGO GŁÓWNYM CELEM JEST OCHRONA NAS , NASZYCH DZIECI ORAZ CAŁEGO DOMOSTWA. 

REASUMUJĄC - MASTIF TYBETAŃSKI TO TYPOWY PIES STRÓŻUJĄCY , ZE WZGLĘDU NA CIĄGŁE ZAJĘCIE ZWIĄZANE Z OCHRONĄ ORAZ SAMODZIELNY CHARAKTER NIE WYMAGA POŚWIĘCANIA MU BARDZO DUŻEJ UWAGI CZASU. TO  PIES KTÓRY ABSOLUTNIE NIE NADAJE SIĘ DO ŻYCIA W MIESZKANIU W BLOKU, JEGO ZYCIE I PRACA TO OCHRONA POWIERZONEGO MU TERENU. JEST PSEM O DOSKONAŁYM ZDROWIU KTÓRY PRZEZ CAŁY ROK MOŻE MIESZKAĆ NA ZEWNĄTRZ. NIE JEST RÓWNIEŻ WYMAGAJĄCY POD WZGLĘDEM PIELĘGNACYJNYM.  MOŻNA GO POLECIĆ TYLKO TYM OSOBOM ,KTÓRE ZROZUMIEJĄ JEGO TYPOWY DLA RAS PIERWOTNYCH CHARAKTER ORAZ ZAPEWNIĄ MU NALEŻYTY BYT I PIELĘGNACJE OD NAJMŁODSZYCH LAT.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE DLA RASY:

LINIENIE TYLKO 1 RAZ DO ROKU (WIOSNA)

SIERŚĆ POZBAWIONA NIEPRZYJEMNEGO ZAPACHU

SIERŚĆ HYPOALERGICZNA

U SUCZEK CIECZKA WYSTEPUJE 1 RAZ DO ROKU (JESIEŃ/ZIMA)

Wszystkim włascicelom tybetanów życzę czerpania jak największej przyjemności i radości z tą niezwykle imponującą, wzbudzającą szacunek i respekt,  dostojną rasą psów. 

Justyna Olejarczyk  -   Maj 2010'