Wzorzec
FCI Standard N249 z 1997r
POCHODZENIE : Hiszpania Rys Historyczny : Od czasów starożytnych żegluga ze wschodu na zachód w basenie Morza Śródziemnego umożliwiała wymianę kulturalną i naukową pomiędzy narodami. Te wzajemne relacje, głównie natury handlowej stwarzał okazję do wymiany zwierząt domowych, w tym psów do stróżowania na które istniało duże zapotrzebowanie do pilnowania i ochrony. Wśród tych psów wyróżniały się mastyfy z półwyspu Iberyjskiego. W Hiszpanii wykorzystywano je do pomocy w polowaniach, walk z bykami i psami. Kiedy w roku 1935 walki psów zostały zakazane, mastyfy w tym Dogi z Majorki zaczęto wykorzystywać jako psy pasterskie i stróżujące.
WRAŻENIE OGÓLNE: Typowy mollos o nieco wydłużone sylwetce, mocno zbudowany, średniego wzrostu. Piętno płci wyrażone w głowie, której obwód jest wyrażenie większy u psów niż u suk.
ZACHOWANIE/TEMPERAMENT: z natury spokojny, ale w wymagających tego okolicznościach odważny. Wobec ludzi wierny, wyluzowany, przyjazny i oddany swemu panu. Niezrównany stróż, pewny siebie i godny zaufania, gdy zaniepokojony jego wzrok staje się przeszywający.
GŁOWA: mocna i masywna. Mózgoczaszka: Czaszka: duża szeroka niemal sześcienny, jej obwód szczególnie u samców jest większy niż wysokość w kłębie. Czoło szerokie i płaskie, bruzda czołowa wyrażona. Gdy patrzy się z przodu, kształt czaszki powoduje że jej tylną część jest niewidoczna. Linie profilu niemal równoległe, tylko trochę zbieżne. Stop: oglądany z boku dobrze zaznaczony, wyrażony. Oglądany z przodu słabo widoczny że względu na wyrażoną bruzde czołową, utworzoną przez łuki brwiowe.
TRZEWIOCZASZKA: Mięśnie szczęk silnie rozwinięte i dobrze widoczne, sięgają aż pod oczy. Skóra na głowie prawie nie pomarszczona, jedynie na policzkach występują fałdy.
NOS: Szeroki i czarny, rynienka losowa dobrze rozwinięta.
KUFA: osadzona przy wewnętrznych kątach oczu, szeroka, stożkowata, grzbiet nosa prosty, lekko wzniesiony. Długość kufy wynosi 1/3 długości czaszki. WARGI: warga górna ściśle przykrywa dolną, która jest niewidoczna. Brzegi warg ciemno pigmentowane.
UZĘBIENIE: szczęki mocne , siekacze w prostej linii, kły szeroko rozstawione. Zęby mocne białe, komplet uzębienia. Lekki przodozgryz do 1cm. Przy zamkniętym pysku zęby nie mogą być widoczne.
OCZY: duże, owalne, powieki przylegające , szeroko otwarte, kolor jak najciemniejszy przy danym umaszczeniu. Spojówki i białkówka niewidoczne. Oczy osadzone szeroko i głęboko. USZY: w kształcie platka róży osadzone wysoko na głowie, raczej małe, małżowina odrzucona do tyłu.
SZYJA: mocna, gruba, proporcjonalna. Przy tulowiu obwod tak duży jak głowa. Skora trochu lużna, dopuszczalne podgardle.
TUŁÓW: Lędżwie i słabizna: krótkie, niezbyt szerokie, wyrażnie łukowato wysklepione w kierunku zadu. Zad: 1-2cm wyższy od klębu, opadajacy pod kątem 30stopni do poziomu, węższy od klatki piersiowej. Klatka piersiowa: cylindryczna, głęboka, siega łokcia. Szczyty łopatek szeroko rozstawione, klatka szeroka. Linia dolna: linia klatki piersiowej równoległa do podloża, brzuch podciągnięty, nie chrci.
OGON: nisko osadzony, u nasady gruby, zweża się ku końcowi . W spoczynku zwisa, w akcji podniesiony i lekko zakręcony.
KOŃCZYNY: Przednie: łopatka krotka, skośna, przylegajaca. Ramiona: proste, szeroko rozstawione, równoległe. Łokcie: odstawione od klatki piersiowej z powodu jej szerokosci, ale nie wykręcone na zewnatrz. Podramie: umięśnione , proste o mocnym kośćcu. Łapa: mocna, zwarta, opuszki pigmentowane. Kończyny tylne: Mięśnie bardzo masywne w porównaniu do przednich. Udo szerokie, naturalnie kątowane. Śródstopie krótkie, proste, mocne, wilcze pazury mogą wystąpić lecz są niepożądane.
CHODY: typowym chłodem tej rasy jest kłus.
SKORA: gruba, przylegające, tylko na szyi lużniejsza.
SZATA: krótka i twarda w dotyku.
UMASZCZENIE: pręgowane, płowe i czarne, cenione w tej kolejności. U psów pregowanych i plowych porządne ciemne odcienie . Białe znaczenia dopuszczalne na przednich łapach, klatce piersiowej i kufie, mogą obejmować do 30% ciała. Dopuszczalna czarna maska.
WIELKOŚĆ I WAGA: psy 55-58cm suki 52-55cm psy 35-38kg suki 30-34kg
WADY: Wszelkie odchylenia od podanego wzorca powinny być uznane jako wady w zależności od stopnia nasilenia i wpływu na zdrowie i sprawność psa.
DUŻE WADY: wysokość w kłębie większa od wysokości zadu. Przodozgryz większy niż 1cm. Zgryz nożycowy lub cęgowy. Brak dwóch przedtrzonowców. uszy płasko wiszące, stojące. Ogon jak u buldoga.
WADY DYSKWALIFIKUJACE: agresja lub wyrażna lękliwość. Tylozgryz. Oczy jasne lub zółte. Cięte uszy lub ogon. Białe znaczenia na więcej niż 30% powierzchni ciała, oraz w innych miejscach niż ww.
Każdy pies o nienormalnej budowie ciała lub przejawiający zaburzenia zachowania powinien być zdyskwalifikowany.
Samce musza mieć dwa normalnie wykształcone jądra wyczuwalne w mosznie.